Niečo o šampanskom
30. 12. 2009
Šampanské
Labužníci ho označujú za symbol životného pocitu. Pre iných je dokonca filozofiou. Piť ho znamená žiť prítomnosťou, vychutnávať daný okamih. To je nápoj francúzskych kráľov, ŠAMPANSKÉ.Ak by sme chceli Nový rok privítať šampanským, museli by sme hlboko siahnuť do vrecka. Champagne je totiž ochrannou značkou originálnych francúskych šumivých vín.
Podľa povesti sa v jednom z najpriaznivejších rokov konca 16. storočia urodilo na slnečných svahoch Champagne mimoriadne veľa hrozna. Vinohradníci naplnili všetky sudy a pretože už nemali žiadne nádoby, do ktorých by mohli víno uskladniť, začali ho plniť do fliaš. Namiesto drevených zátok použili prvý raz korok. Fľaše poukladali ležato do políc. Keď sa oteplilo, začali sa v pivniciach diať čudné veci. Víno vyrážalo zátky a v nezvyčajnej podobe vytekalo. Aj skúsený vinári chodili do pivníc s ochrannými maskami na tvári. Vraj až 80% fliaš vyšlo nazmar. Ale to čo ostalo, chlapom chutilo. Po okolí sa šírili reči o čarovaní a spriahnutí s diablom. Zvláštny nápoj dostal meno Diablovo víno. Božský perlivý nápoj zachutil aj kráľovskému dvoru.
Legenda a história
Víno zo Champagne si obľúbila šlachta na kráľovskom dvore. Spočiatku sa jeho výroba a konzumácia obmedzovala iba na Francúsko. Až Napoleonovi vojaci ho preslávili v cudzine. Podľa legendy Slováci ochutnali tento mok vďaka vojakovi Jeanovi Evangelistovi Hubertovi. Po návrate z neúspešného ťaženia v Rusku, sa liečil v lazarete v Prešporku. Starala sa tu o neho krásna ošetrovateľka Paulína, ktorá si získala jeho srdce. Oženil sa s ňou a do Francúska sa už nevrátil. Učarili mu aj miestne kvalitné vína. Svojmu otcovi do Champagne napísal, aby mu poslal receptúru na výrobu šampanského. Otec vyhovel synovej prosbe, a tak roku 1825 založil prvú firmu mimo francúskeho územia na výrobu šumivého vína Hubert-Champagner Fabrik. Avšak podľa zachovaných dokumentov to bolo celkom ináč. Šampusáreň založili roku 1825 bratiskavský meštania Johann Fisher a Michael Schonbauer. Meno Hubert sa spomína až roku 1875. Šumivé vína od Huberta získavali v tvrdej konkurencii s francúskymi produktami uznanie na medzinárodných výstavách.
Ako vzniká šampanské?
Šumivé vína sa vyrábajú klasickou metódou plnenia do fliaš, do kovových tankov a kombinovanou metódou. Tie, ktoré zrejú vo fľašiach, sú nielen drahšie ale aj kvalitnejšie. Dom Perignon zistil, že vystreľovanie a šumenie spôsobuje neskvasený zvyškový cukor, ktorý pri určitej teplote kvasí a pretože kysličník uhličitý nemôže voľne unikať ako pri normálnom kvasení v sude, trhá fľaše. Kupáž sa plní do hrubostenných špeciálnych fliaš.
Pridávajú sa kvasnice a cukor, aby víno ešte kvasilo. Fľaše sa ukladajú vodorovne do políc v chladných miestnostiach. Tu prebieha kvasenie. Počas tohto procesu sa časť kvasiniek rozpúšta vo víne, výsledkom sú bublinky. Po odkalení fliaš sa pridáva špeciálny likér. Podľa množstva cukru v likéri rozoznávame šumivé víno sladké, polosuché a suché. Pri klasickej výrobe šampusu vinári údajne každú fľašu chytia do rúk viac ako 90 krát.
Podávanie šampanského
Niekoľho hodín pred podávaním dajte fľašu schladiť. Teplota bielych šumivých vín sa odporúča medzi 4-6 0C a čevených medzi 6-8 0C. Bublinky sa najdlhšie uchovajú v pohárikoch s vysokým štíhlym kalichom a pri nalievaní si aj uši prídu na svoje. Odporúča sa piť tento perlivý mok pomaly. Vychutnajte silu okamihu. Ak sa tejto rady nebudete držať, môže sa stať, že si z oslavy prinesiete opicu. Na slávnostný prípitok sa najlepšie hodí suché šampanské. A čo sa týka harmónie vín a jedál, francúsky vinári odporúčajú kombinácie, ktoré boli pred niekoľkými rokmi neprípustné.Donedávna sa za klasický súlad šumivých vín a jedál považovali kombinácie s bielym mäsom a pečenou hydinou. Dnes sa môže piť ku všetkému. Od rýb cez zverinu až po syry výraznej chuti.